logo

PRZEWODNIK:

FUERTEVENTURA

Fuerteventura to najstarsza i najdłuższa, a jednocześnie druga co do wielkości wyspa Kanarów. Nazywana często jest "plażą Wysp Kanaryjskich", dzięki długiej linii brzegowej, która liczy sobie ponad 340 km długości, a której większość zajmują wspaniałe, piaszczyste plaże. Jej zaletą jest również klimat sprawiający, że wyspa jest całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Jest to świetne miejsce zarówno na wypoczynek z dziećmi, uprawianie sportów wodnych, jak i relaks i trochę szaleństwa. Wyspę urozmaicają górskie pejzaże znajdujące się w środkowej części wyspy oraz ciekawe wybrzeża klifowe na jej zachodzie. Fuerteventura znajduje się na takiej samej wysokości geograficznej jak Meksyk czy Floryda, dlatego też jest idealnym miejscem na wakacje.

Fuerteventura - to:piaszczyste plaże, jedne z najlepszych na świecie, ciągnące się kilometrami
•rewelacyjne warunki do uprawiania windsurfingu
•plaża Sotavento - miejsce światowych mistrzostw windsurfingu
•Costa Caleta i Corralejo fantastyczne na rodzinne wakacje

 

  • 10 powodów, żeby spędzić tu wakacje

1.Utrzymująca się przez cały rok na stałym poziomie temperatura – ok. 22 stopni Celsjusza
2.Rewelacyjne warunki do uprawiania windsurfingu
3.Piękne pejzaże
4.Tapas – niewielkie, smaczne, regionalne przekąski
5.Egzotyczne owoce – awokado, mango, ananasy i banany
6.Długie piaszczyste plaże
7.Idealne miejsce na obserwowanie wielorybów i delfinów
8.Wydmy Corralejo
9.Niższe ceny na alkohol, perfumy i sprzęt elektroniczny
10.Kawałek Sahary na oceanie

 

Fuerteventure można podzielić na dwa regiony:  Region Corralejo zajmujący północną część wyspy to zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i malownicze miasteczka i wioski.  Jest to zdecydowanie region dl amatorów aktywnego wypoczynku, gdyż znajdziemy tam liczne szlaki piesze i rowerowe oraz dobre warunku do uprawiania sportów wodnych. Region południowy obejmuje Półwysep Jandia, który cechuje się zróżnicowanym krajobrazem. Na wschodzie są to długie plaże o białym piasku, przy których ulokowały się nadmorskie kurorty, na zachodzie wybrzeże jest skaliste. Panują tam świetne warunki do windsurfingu. Wyspa nie przypadkowo nazywana jest "plażą Wysp Kanaryjskich".  W większości kurortów są piaszczyste plaże z drobnym piaskiem, doskonale zagospodarowane z wypożyczalniami sprzętów rekreacyjnych. Słynna jest niebiańska plaża z wydmami rozciągająca się na północy wyspy, nieopodal Corralejo.  Na południu wyspy dominuje słynna Playa de Sotavento, będąca kilkudziesięciokilometrowym odcinkiem piaszczystych plaż. W Caleta de Fuste znaleźć można dobrze zagospodarowany, szeroki, piaszczysty pas wybrzeża położony w zatoce osłoniętej od otwartego oceanu. Natomiast plażę z czarnym piaskiem znajduje się w pobliżu miejscowości Ajuy. 

Puerto del Rosario jest stolicą wyspy i częst jest nazywane "Kozim Portem". Jest to największe miasto na wyspie zamieszkane przez ponad połowę wyspiarzy. Nie jest to zbyt popularny kurort turystyczny, nie mniej jednak warto zobaczyć tam Muzeum Unamuno (Casa Museo de Unamuno) prezentujące dorobek znanego, baskijskiego filozofa Miguela de Unamuno.

Costa Calma to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych Fuerteventury. Znajduje się tam wspaniała, piaszczysta, dobrze zagospodarowana plaża z leżakami i parasolami oraz hotele o różnym standardzie z basenami i doskonałą infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną. Kurort oferuje szeroką paletę możliwości uprawiania sportów wodnych i nie tylko - od windsurfingu, parasailingu, nart wodnych, siatkówki plażowej do tenisa ziemnego w doskonale przygotowanych centrach sportowych.  W pobliżu Costa Calma położone jest Playa de Sotavento, czyli piaszczyste wybrzeże rozciągające się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów w kierunku południowym. 

Corralejo to kurort oferujący bogatą bazę hotelową z różnorodnym standardem. Życie towarzyskie, jakie i nocne Corralejo, skupie się  wokół portu rybackiego. Niedaleko Corralejo znajduje się malutka wyspa Lobos. Kurort oferuje wspaniałe, dobrze zagospodarowane, piaszczyste plaże oraz położone na południu niezwykłe wydmy, które są rezerwatem przyrody.

Las Playitas to niewielka wioska rybacka sąsiądująca z osiedlem turystycznym i polem golfowym. Miejsce to ma do zaoferowania kilka dobrych restauracji serwujących specjały morza, jak i szeroką i długą plażę z czarnych piaskiem.

El Cotillo to spokojna wioska rybacka z piaszczystymi plażami rozciągającymi się na północy. Jej główną atrakcją jest Fortaleza del Toston zbudowana w 1797 r. przed atakami piratów. Wioską cechują bardzo silne wiatry, dzięki czemu upodobali sobie ją szczególnie surferzy.

Tarajalejo to rodzinny kurort z plażami cechującymi się ciemnym piaskiem. Jest on również chętnie odwiedzany przez amatorów aktywnego wypoczynku, dzięki centrum sportowemu.

Caleta de Fuste jest jednym z większych kurortów turystycznych wyspy. Znajdziemy w nim szeroki wybór miejsc noclegowych w bazie hotelowej o różnorodnym standardzie. Caleta de Fuste posiada jedną z najlepszych plaż na wyspie charakteryzującą się bardzo dobrym zagospodarowaniem, złocistym, drobnym piaskiem, łagodnym zejściem do wody i położeniem w zatoce idealnej do uprawiania sportów wodnych.  W miasteczku liczne są centra windsurfingowe, szkoły nurkowe i wypożyczalnie rozmaitego sprzętu. Dla amatorów golfa w Caleta de Fuste działają dwa rozległe pola golfowe. Jedynym zabytkiem w kurorcie jest XVIII-wieczna wieża wkomponowana w nowoczesną zabudowę. Caleta de Fuste wybierana chętnie jest przez młodzież i aktywnych turystów, dzięki bogatej ofercie życia nocnego.

Morro Jable jest kurortem położonym na południu półwyspu Jandia, a cechuje się on klimatem autentycznej wioski rybackiej. Największą i najpopularniejszą plażą Morro Jable jest Playa de Mottoral, która atrakcyjna jest nie tylko dla amatorów wielogodzinnego plażowanie, ale też, ze względu na idealne warunki pogodowe, dla fanów windsurfingu oraz kitesurfingu.