logo

PRZEWODNIK:

PORTUGALIA

  • Więcje niż 10 powodów, żeby spędzić tu wakacje: 

1.Wybrzeże o długości ponad 800 km
2.Przepiękne, piaszczyste plaże ukryte w klifowych zatokach
3.Świetne warunki do uprawiania sportów wodnych
4.Najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy
5.Dolina Douro wpisana na listę UNESCO ze wzgórzami pokrytymi niekończącymi się winnicami
6.Tętniące życiem, klimatyczne miejscowości z knajpkami i klubami nocnymi
7.Nastrojowe koncerty fado
8.Małe miasteczka z zabytkami z okresu renesansu i baroku portugalskiego
9.Doskonałe lokalne wina i kuchnia oparta na rybach i owocach morza
10.Obłędnie słodkie desery na bazie fig i migdałów

11. 300 słonecznych dni w roku
12.Wypij Porto, posłuchaj fado i zobacz azulejos

  • CO WARTO ZOBACZYĆ !

Bajkowa Sintra - Magiczne miejsce wśród gór i lasów, znane ze specyficznego mikroklimatu, wpisane na listę UNESCO. Sintra była ulubionym miejscem letniego odpoczynku portugalskich królów.

Fatima - Miejsce objawień Matki Bożej i cel podróży milionów pielgrzymów z całego świata. Warto odwiedzić to miejsce aby spróbować zrozumieć ten trwający od ponad 100 lat fenomen.

Przylądek Św.Wincentego - To najbardziej wysunięta na południowy zachód część Europy. Starożytni wierzyli, że kończy się tu świat. Nawet w ciepły dzień warto wziąć kurtkę aby ochronić się przed wiatrem.

Klimatyczna Lizbona - Usytuowana na 7 wzgórzach zachwyca architekturą i cennymi zabytkami. Uwodzi klimatem już przy pierwszym spotkaniu. Pełna życia, smaków i tajemniczych zakamarków.

Porto - Miasto wina, żeglarzy, zabytkowych kamienic i złotych plaż. To tu, w malowniczym Porto nad rzeką Douro, od wieków wytwarza się najlepsze wino na świecie.

Malownicze Obidos - Położone na wzgórzu i otoczone murami z XVI w. Uliczki zdobią kwiaty i domy z żółtymi i niebieskimi zdobieniami. Każdego roku, na początku marca odbywa się tutaj Festiwal Czekolady.

 

  • DLA AKTYWNYCH 

 Surfing - Według „Sunday Times” Portugalia zajmuje 3 miejsce w rankingu najlepszych miejsc do surfowania na świecie. Każdego roku odbywają się tu zawody Quiksilver Pro Portugal.

Golf - W całej Portugali jest aż 70 pól golfowych. Najwięcej znajduje się w okolicach Lizbony i w regionie Algarve, gdzie jest ich ponad 25, o ustalonej wśród pasjonatów renomie.

Paralotniarstwo - Dzięki wiatrom termicznym popularnym sportem jest paralotniarstwo. Entuzjaści tego sportu często startują z punktu widokowego nad plażą Praia do Cordoama w zachodnim Algarve, niedaleko Sagre.

 

  • CIEKAWOSKI

Portugalia należy do czołowych producentów wina, oliwek oraz korka, co daje odpowiednio 8%, 5% i 50% produkcji światowej. Lasy korkowe zajmują aż 600 000 ha powierzchni kraju.

W Portugalii ogólnie przyjętym sposobem uprzejmego zwracania się do siebie są formy a senhora (pani) i o senhor (pan), do osoby młodej należy się zwracać a menina (panna). W luźniejszych kontaktach można posłużyć się słówkiem você, które oznacza mniej więcej „ty”, ale stosowane jest do osób słabo- lub nieznajomych.

Warto zapamiętać, iż podanie ręki na przywitanie jest w Portugalii gestem zarezerwowanym dla mężczyzn. Kobiety i dzieci witają się dwukrotnym pocałunkiem.

Portugalia posiada kilka większych miast, o których jej mieszkańcy często żartują, że: „w Bradze się modlą, w Porto pracują, w Coimbrze studiują, a w Lizbonie żyją”.

W wielu rejonach Portugalii można spotkać się z kontynuacją tradycyjnego stylu życia „narodu rybaków, budowniczych okrętów i kupców”, jakim od wieków byli Portugalczycy.

Portugalskie kawiarnie, w odróżnieniu od naszych polskich, otwarte są już od samego rana. W kraju tym bary i restauracje nie są kojarzone jedynie z nocnym życiem, wielu Portugalczyków ma w zwyczaju jadać w nich śniadania i podwieczorki.