logo

PRZEWODNIK:

TURCJA

Turcja - kraina czterech mórz to jedyne miejsce na świecie, gdzie tradycyjna Europa styka się z orientalną Azją. Podróżników zachwyca łagodne przeplatanie się nowoczesnych metropolii z regionami słynącymi z różnorodnych barw, charakterystycznych, aromatycznych bazarów czy wreszcie obszarami z sułtańskimi skarbami i haremem. Turcja to także niespożyte źródło nowożytnej cywilizacji i świata mitycznych bogów – taka różnorodność sprawia, że jest miejscem idealnym dla turystów żądnych poznawania historii i kultury odległych zakątków świata.To nie wszystko bowiem Turcja to również niezwykłe obszary cudownej przyrody i okazałych plaż. Cztery morza sprawiają zaś, że kraj ten jest doskonałym miejscem do uprawiania wielu rodzajów sportów wodnych – to mekka nurków i windsurferów.

 

 

  • Riwiera Turecka (południowa część Turcji)  Antalya, Side, Belek, Kemer, Alanya 

 

 

10 powodów, żeby spędzić tu wakacje :

1.Piękne krajobrazy, zielone góry i błękitne morze

2.Hotele z bogatą formułą all inclusive
3.Wyśmienita turecka kuchnia
4.Liczne bary i kluby muzyczne
5.Lot balonem nad bajkową Kapadocją
6.Porty jachtowe z lokalnymi restauracjami
7.Pozostałości budowli starożytnego Rzymu
8.Wirujący derwisze i tancerki brzucha
9.Niezapomniany relaks w łaźni tureckiej
10.Ekscytujący rafting po rzekach
 
  • Turcja Egejska (zachodnia część Turcji)  Marmaris, Bodrum, Fethyie, Oludeniz, Kusadasi,Cesme

 

10 powodów, żeby spędzić tu wakacje :

1.Urokliwe plaże łagodnie schodzące do morza
2.Lot paralotnią w Oludeniz
3.Orientalna kultura z bogactwem zabytków
4.Doskonałe warunki do windsurfingu
5.Słynna Błękitna Laguna i park krajobrazowy
6.Efez - najlepiej zachowane starożytne miasto w Turcji
7.Pamukkale – śnieżnobiałe tarasy wapienne zwane bawełnianym zamkiem
8.Świeże ryby i owoce morza
9.Knajpki z lokalnymi przysmakami
10.Kurorty z bogatym życiem nocnym

 

  • INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Przelot ok.3 godziny

Czas lokalny + 1 godzina
Waluta: 1 TL( Lira Turecka)-ok.1,5 PLN
Szczepienia: brak
Napięcie: 220 V, gniazdka europejskie
Klimat: środziemnomorski, gorące i suche lato oraz łagodna i deszczowa zima.

Wiza płatna na lotnisku 25 USD/os. lub przez system internetowy www.evisa.gov.tr płatność kartą kredytową opłata 20USD/os, wizę należy wydrukowac i zabrać ze sobą na lotnisko
Paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu
Szczegółowe informacje wjazdowe na stronie: msz.gov.pl
Napiwki: obowiązuje zasada każdy daje na ile go stać, przyjęte jest ok. 5-10%

 

  • CO WARTO ZOBACZYĆ!

 

Pamukkale -  słynne wapienne tarasy to jeden z najwspanialszych cudów natury.


Antyczne centrum Side - największą atrakcją miasta jest świątynia Ateny i Apollina z II w. n.e., położona tuż nad brzegiem morza - miejscem szczególnie magicznym po zmroku.


Rzymski teatr w Aspendos jest to najlepiej zachowany teatr rzymski w Azji Mniejszej.


Efez - to najlepiej zachowane antyczne miasto w Turcji.


Istambuł - jedna z najbardziej intrygujących metropolii świata leżąca na dwóch kontynentach.

Lot balonem nad Kapadocją - czarodziejska kraina, powulkaniczne i księżycowe krajobrazy – nie ma lepszej perspektywy niż ujrzenie tego niesamowitego krajobrazu z pokładu balonu.


Wizyta w tureckiej łaźni - wizyta w łaźni tureckiej relaksuje i oczyszcza skórę.

 

Jeep safari w górach Taurus - to nie tylko pełna wrażeń wyprawa po górskich traktach,ale też okazja do zobaczenia typowych tureckich wiosek


Rafting - ekscytujący spływ pontonami po rwącej, górskiej rzece pod okiem wykwalifikowanej ekipy to spora dawka adrenaliny

 

  • CZY WIESZ ŻE?

Tylko na Riwierze Tureckiej możesz spróbować przepysznych lodów z mleka koziego.

Tahtai ( 2 365 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w tej części Turcji. Stanowi jednocześnie idealny punkt panoramiczny na okolice Kemar i Antalyi.

Bodrum to starożytny Halikranas, w którym znajdował się jeden z siedmiu Cudów Świata.

Port jachtowy w Marmaris jest największym portem w całej Turcji.

Plaża w Oludeniz w 2011 roku została wybrana najpiękniejszą plażą w Europie.

 

  • ZNANE KURORTY TURCJI W KILKU SŁOWACH:

 

Riwiera Turecka:( Antalya, Belek, Side, Alanya, Kemer)

Antalya - Największe miasto Riwiery Tureckiej, otoczone z 3 stron wysokimi górami co gwarantuje zachwycające widoki. Rozbudowana baza hotelowa, przewaga hoteli 5* i znakomite jedzenie przyciąga co roku spragnionych wypoczynku turystów. 

Belek -  Zankomity mikroklimat, wysokiej klasy hotele, szerokie plaże i liczne pola golfowe to głowne atuty tego regionu. Belek jest także świetną bazą wypadową do zwiedzania Antalyi. Aspendos czy Perge. 

Side - Urokliwy kurort położony nad brzegiem morza, słynie z antycznego centrum i niepowtarzalnej wakacyjnej atmosfery. Liczne restauracje zadowolą podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy. W tym kurorcie wypoczywali Kleopatra i Marek Aurelisz. 

Alanya -  Tętniące życiem kurortu i najpopularniesza miejscowość wypoczynkowa regionu. Znany z licznych klubów i dyskotek. Ruiny twierdzy majestatycznie górują nad miastem od strony morza to idealne miejsce na wieczorne spacery i podziwanie wyjątkowej panoramy miasta. 

Kemer - Krystalicznie czyta woda, zielone krajobrazy, majestatyczne góry Taurus i piękne plaże, wyróznione certyfikatami. Ceniona jest nie tylko za piękne krajobrazy, ale też wysoki standard hoteli. Góry i morze razem. 

 

Riwiera Egejska:( Marmaris, Bodrum, Cesme, Kusadasi, Oludeniz)

Marmaris - Kurort znany z pięknych widoków, dogodnego położenia i tętniących muzyką nocy. Idealne miejsce dla osób, które chcą w dzień wypoczywać na plaży, a wieczorami korzystać z uroków życia nocnego.

Bodrum - Jeden z najpopularniejszych i najbardziej ekskluzywnych kurortów – słynie z największych przystani jachtowych nad Morzem Egejskim i bogatego życia nocnego. Mieszają się tutaj i przenikają wzajemnie wpływy tureckie z greckimi.

Cesme - Znane z błękitnego morza, złotych plaż, doskonałych warunków do windsurfingu i termalnych spa jest miejscem, gdzie wypoczywa śmietanka towarzyska Izmiru i Istambułu. Znajdziemy tu wytworne lokale, dyskoteki na plażach i najlepsze restauracje.

 Kusadasi -  Piękne plaże, bogata historia i starożytne miasta przyciągają tutaj co roku turystów z całego świata. Kusadasi słynie także z intensywnego życia nocnego, licznych pubów, klubów i dyskotek.

Oludeniz - Oludeniz to przede wszystkim najpiękniejsze plaże Turcji i słynna laguna. Cały teren objęty jest granicami parku krajobrazowego, a wszystkie hotele są niewielkie i wkomponowane w otoczenie. Tutaj znajduje się też znane na świecie centrum paralotniarstwa.

 

  • DLA AKTYWNYCH

Turcja to nie tylko znakomite plaże, hotele ale również miejsce dla amatorów sportów. Tu prym wiedzie- Turcja Egejska, oferuje dla swoich klientów możliwości uprawiania paralotniarstwa, windsurfingu czy nurkowanie.

Amatorzy pięknych widoków, podniebnych lotów i niezapomnianych wrażeń znajdą swój raj w Oludeniz, które jest słynnym na cały świat centrum paraglidingowym. Windsurfing -Szczególnie korzystne warunki do uprawiania tego sportu i sprzyjające wiatry znaleźć można w Cesme i Marmaris. Nurkowanie najlepiej połączyć z rejsem łodzią wokół licznych wysepek Morza Egejskiego. Amatorzy mogą skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów. Natomiast Riwiera Turecka to możliwość uprawiania: raftingu, sportów wodnych czy jeep safari w górach Taurus.