logo

PRZEWODNIK:

BUŁGARIA

OPIS BUŁGARIA:

Wspaniałym miejscem dla chcących wypocząć w promieniach ciepłego słońca i na piaszczystej plaży będzie Bułgaria. Jej położenie stosunkowo blisko Polski pozwala na rozpoczęcie wypoczynku tuż po krótkim przelocie. To kraj dla ludzi spragnionych dobrej zabawy, ale również spokoju i odpoczynku. Na pewno nie zawiedzie się również ten, kto wybierze Bułgarię jako ciekawy pod względem zwiedzania kierunek wakacyjny. Ten kraj dysponuje bogatą bazą hotelową. Najprzyjemniejsze do wypoczywania temperatury panują tu od czerwca do września.

INFORMACJE O REGIONIE:

Nad przepięknymi wodami Morza Czarnego, którego błękit na zawsze pozostaje we wspomnieniach turystów, leży Bułgaria usytuowana w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Kraj ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, jakie na przestrzeni lat idąc w parze z urokami środowiska naturalnego ukształtowały go. Nie do przecenienia jest fakt, że w Bułgarii możemy znaleźć sporo atrakcji architektonicznych, do których zaliczamy: rzucające się w oczy uliczki porośnięte winoroślą, cerkwie, zabytkowe miasta i pochowane między wzniesieniami monastyry.

Mówiąc o miejscach, gdzie przyjezdnym będzie się najlepiej wypoczywać nie możemy zapomnieć o Słonecznym Brzegu-najpopularniejszym i największym kurorcie Bułgarii. To właśnie w jego centrum można oddawać się uciechom życia nocnego, a za dnia wypoczywać przy szerokiej i długiej plaży, która udotstępnia swoje piaski wszystkim spragnionym słońca i relaksu osobom. Wszyscy chętni do odwiedzenia Bułgarii mogą również przyjechać do Złotych Piasków, czyli drugiego co do wielkości kurortu tego wprost stworzonego do wypoczynku kraju. Najlepszą ku temu możliwością będzie skorzystanie z usług jednego z licznych kompleksów balneologicznych i kąpiel w wodach termalnych. Jeśli chodzi o plażę, to króluje na niej piasek, a ustyuowana jest w sąsiedztwie zielonego i bardzo rozległego parku.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas miejscowy: taki jak w Polsce

Czas przelotu: 2-2,5 godziny

Napięcie: 220V

Ludność: 7,5 mln mieszkańców

Język: Bułgarski

Stolica: Sofia

Waluta: 1 lew (BGN), 1BGN=100 stotinek

Wiza: wiza nie jest wymagana

KUCHNIA:

spróbuj wypić Ayran – jogurt pochodzenia tureckiego, który dla Bułgarów jest napojem długowieczności, później posmakuj Sarmi, czyli potrawy z mięsa mielonego owiniętego w liście winogron i kapusty. Niepowtarzalny smak odnajdziesz w Giuve – przepysznym gulaszu z papryką, mięsem i oberżyną. Do wymienionych i innych specjałów kuchni z tego regionu warto posmakować również bułgarskiego wina, które słynie ze swego znamienitego smaku.

WYCIECZKI FAKULTATYWNE:

1. Bułgarskie klasztory (wyc. 2-dniowa) – podążaj śladami innych podróżników i podczas wycieczki zobacz na własne oczy piękno bułgarskich zabudowań sakralnych. Po drodze napotkasz również na skalną płaskorzeźbę „Rycerza Madara” w okolicach miasta Szumen oraz skamieniały las. Weliko Tyrnowo, czyli dawna stolica Królestwa Bułgarskiego również znajdzie się na trasie wycieczki, w trakcie której przewidziano również posiłki. Klasztor Drjanowo i zakwaterowanie na nocleg wraz z kolacją w miejscowości Grabowo to ostatnie atrakcje pierwszego dnia. Kolejny dzień to zwiedzanie muzeum Etara, klasztoru Sokolovo. Później by podziwiać średniowieczną zabudowę pojedź do wioski Arbanasi. Tam zachowała się ona znakomicie! Wreszcie czas na obiad, po którym nastąpi zwiedzanie klasztoru Świętych Piotra i Pawła. (koszt wyprawy: 95 euro).

2. Delfinarium – czy Twoje dziecko również uwielbia delfiny? Czy nie byłoby wspaniale móc podziwiać piękno tych zwierząt w trakcie wakacji? Jeśli tak, to udaj się z całą rodziną na niezapomnianą wycieczkę do delfinarium, gdzie poznasz te niesamowite zwierzęta. W programie przewidziano pokaz tresury tych przemiłych ssaków. Później udaj się na zwiedzanie Warny, muzeum lalek oraz klasztoru Alajdy. Po wielu emocjach przewidziano czas wolny. (koszt: 40 euro).

3. Neseber – tam, gdzie fale Morza Czarnego przelewają się przez wyjątkowo wąski przesmyk łączący półwysep z lądem znajduje się miasto Neseber. Lukullus był tym władcą, który podbił w I w. n.e. grecką osadę znajdującą się tutaj w przeszłości. Ciekawe losy historyczne tego regionu powodowały, że wielokrotnie przechodził on z rąk bułgarskich pod panowanie Imperium Osmańskiego. Dzisiaj na terenie miasta znajduje się starówka, która została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trzeba ją koniecznie zobaczyć. ( koszt: 25 euro).

4. Istambuł - aby dostać się do tego miasta trzeba wyjechać już wieczorem. Zaraz po zjedzeniu śniadania wszyscy uczestnicy są przewożeni do centrum zabytkowej metropolii. Podziwiać tu będzie można most nad Cieśniną Bosfor, Egipski Obelisk oraz Hipodrom. Wspaniałą okazją będzie również możliwość odwiedzenia azjatyckiej części miasta oraz spędzenie paru chwil czasu wolnego w tym jedynym w swoim rodzaju miejscu. (koszt: 70 euro).