logo

PRZEWODNIK:

EGIPT

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE: 

 

 • Kair – Muzeum Egipskie oraz Piramidy w Gizie, Sakkarze i Dahszur
 • Luksor – Starożytne Teby
 • Aleksandria
 • Asuan oraz Abu Simbel
 • Oazy i Biała Pustynia
 • Góra Mojżesza i Klasztor Św. Katarzyny
 • Kolorowy i biały kanion na Synaju
 • Bajeczne rafy koralowe Morza Czerownego

OPIS

Egipt to przede wszystkim kolebka kultury antycznej na świecie. Kraj o ogromnej historii, kraj różnorodności i skrajności, kraj ludzi biednych i nieprzyzwoicie bogatych, ale zawsze uśmiechniętych, kraj majestatycznych, niezdobytych szczytów górskich, kanionów, pustyń, ale i malowniczych, zielonych oaz, bujnej Delty Nilu, cudownych, tętniących życiem wód Morza Czerwonego i bajecznie kolorowych raf. Egipt to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a ciepło i słońce gości przez cały rok.

INFORMACJE O REGIONIE

Państwo graniczące od północy z wodami Morza Śróziemnego, od wschodu z Izraelem, od południowego – wschodu z wodami Morza Czerwonego, od południa z Sudanem, a od zachodu z Libią, leżące na dwóch kontynentach – afrykańskim oraz azjatyckim (granica przebiega wzdłuż Kanału Sueskiego). Egipt to doskonałe miejsce zarówno dla osób spragnionych odpoczynku od codziennego zgiełku w zaciszu luksusowych hoteli, jak i dla osób szukających ekstremalnych wrażeń podczas uprawiania szerokiej gamy sportów wodnych oraz nurkowań głebinowych np. na wrakach, czy w jaskiniach, ale także, a może przede wszystkim,to idealne miejsce dla amatorów historii.

KURORTY W EGIPCIE:

 • Sharm El Sheikh niewielka miejscowość na południu płw. Synaj, otoczona wodami Morza Czerwonego i rezerwatami przyrody – Parkiem Narodowych Ras Mohamed oraz Parkiem Narodowym El-Nabq, słynąca przede wszystkim z przepięknych raf koralowych i krystalicznie czystej wody. Mało kto wie, że do 1976r. Sharm było małą wioską rybacką pod władaniem Izraelczyków i to właśnie wschodni sąsiedzi Egiptu wybudowali tu pierwsze hotele, lotnisko, drogi. Sama miejscowość, jak i cały Synaj, powróciły pod władzę egipską, dopiero w 1982r.

Sharm El Sheikh to obecnie jeden z najlepiej rozwijających się kurortów, liczący ok. 40tys. stałych mieszkańców. Składa się z 6 dzielnic:

- Ras Um El Sid (potocznie nazywana Hadabą) – najstarsza część, skupiająca zarówno hotele, nowoczesne centra handlowe, jak pasaż Il Mercato , egipskie oraz włoskie cafe shopy (kawiarnie), restauracje (w tym: (McDonalds, KFC, Onfish, Onions), centra rozrywki – tu na uwagę zasługuje Alf Leila Wa Leila – miasteczko z 1001 nocy, gdzie co wieczór odbywają się pokazy derwiszy, tańca brzucha i pokazy historii starożytnego Egiptu z udziałem kilkudziesięciu aktorów oraz zwierząt. Wartym odwiedzenia miejscem jest malowniczo położona restauracja Sadiki na szycie klifu, z widokiem na port i Old Market, gdzie nocą można poza pyszną kolacją, delektować się widokiem rozgwieżdżonego nieba i spadających gwiazd. Hotele znajdujące się w tej części mają raczej wąskie plaże, sztucznie usypane piaskiem, leżące na półkach skalnych, a wejście do morza możliwe jest tylko z pomostów, od razu na głęboką wodę i rafy koralowe.

- Old Market – stara, bazarowa część miejscowości, w dzień przypominająca raczej targ owocowo-warzywny, za to nocą przeobrażająca się w tętniące życiem centrum – wypełnione po brzegi kawiarnie, restauracje, handlarze pamiątek, dywanów, tkanin, ubrań, wyrobów ze skóry, złota, srebra, przekrzykujący się nawzajem w atrakcyjności swojej oferty, oto cały koloryt tego miejsca.

- Heigh El Noor – dzielnica mieszkalna, w drugiej linii brzegowej. Na uwagę zasługuje tu, jedyny w Sharm kościół chrześcijański (kenisa), gdzie w każdą niedzielę można uczestniczyć we mszy.

- Naama Bay – jedno z najbardziej znanych i komercyjnych miejsc na Synaju. Poza licznymi kawiarniami, sklepami, hotelami, oferuje także międzynarodowe sieci dyskotek, takich jak Hard Rock Cafe, czy Pascha. Wzdłuż plaż hotelowych i całej zatoki Naama Bay ciągnie się piękny deptak oraz restauracje z muzyką na żywo.

- Montazah – słynie z najnowszego centrum Soho Square oferującego lodowisko, liczne koncerty na żywo, restauracje, kręgielnię, pokazy tańczących fontann itp. atrakcje. Zdaniem wielu nurków okolice Montazah, w tym zatoka Sharks Bay – to także najpiękniejsze rafy koralowe w Sharm El Sheikh. Hotele zlokalizowane w tym rejonie dysponują raczej wąskimi plażami ze stomymi, klifowymi wybrzeżami i wejściem do wody z pomostów na głęboką wodę i ściany rafy koralowej.

- El Nabq – najnowsza część miejscowości, powstała na przestrzeni ostatnich 20lat, oferująca piękne resortowe hotele, nowe centrum rozrywkowo – handlowe La Strada, z barami, restauracjami, kafejkami internetowymi, Mc Donald'em, Burger King'iem, dyskotekami Hard Rock Cafe, Pascha. Hotele zlokalizowane w Nabq posiadają piękne, szerokie plaże z bardzo łagodnym wejściem do wody oraz bardzo długie pomosty w głąb morza, dla amatorów kąpieli oraz raf koralowych.

 • Dahab – ok. 100km na północ od Sharm El Sheikh (przelot z reguły do Sharm) – mała miejscowość beduińska, z malowniczym deptakiem wzdłuż morza, licznymi kawiarniami, restauracjami, hotelami – słynąca przede wszystkim wśród amatorów nurkowania – Blue Hole (kaniony i jaskinie podwodne).
 • Taba – ok. 230km na północ od Sharm, tuż przy granicy egipsko-izraelskiej a kawałek dalej izraelsko – jordańskiej. Cisza, spokój, piękne krajobrazy, krystalicznie czyste morze to niewątpliwe atuty tego miejsca. Taba to także doskonałe miejsce dla osób pragnących zwiedzić Izrael – Jerozolimę oraz Jordanię – Petrę.
 • Hurghada - największy kurort turystyczny Egiptu, liczący ok. 162tys. mieszkańców. Idealne miejsce dla osób szukających nie tylko odpoczynku w hotelowym zaciszu, ale także pragnących poznać egipską kulturę, zwyczaje, ludzi w ich naturalnym środowisku. W przeciwieństwie do Sharm El Sheikh tu plaże są szerokie, piaszczyste, z łagodnym wejściem do morza. Przy brzegach nie ma rafy koralowej, więc można bezpiecznie wchodzić do wody nawet bez obuwia ochronnego.

Najbardziej znane dzielnice to:

- Dahar (downtown) – niewątpliwie najstarsza część Hurghady, gdzie mieszczą się między innymi: największy bazar w Hurghadzie, kościół, liczne meczety, poczta, dworzec autobusowy, mnóstwo egipskich cafe shop'ów, sklepów rzemieślniczych i raczej mniejsze, starsze hotele.

- Sakkala -dzielnica nowsza niż Dahar, uznawana za centrum miasta, w południowej jej części mieszczą się typowo miejskie hotele (wysokie, położone na małym terenie, z niewielkimi, często dość zanieczyszczonymi plażami)

- Village Road – Mamsha – jedna z najświeższych dzielnic na południu miejscowości. To właśnie tu powstają najnowsze hotele, sklepy i restauracje.

- Marina - najnowsza część Hurghady, która została oddana do użytku dopiero w 2007r. Poza kompleksami hotelowymi, restauracjami, kawiarniami, dyskotekami, pub'ami, kluczowym elementem tej dzielnicy, jest przepiękny port jachtowy.

Bardzo często szukając ofert wyjazdów do Hurghady, spotkać można w opisach hoteli takie miejscowości jak:

- Makadi Bay – miejscowość położona około 25km na pd. od Hurghady – typowy kurort turystyczny, skupiający w sobie kilkanaście kompleksów hotelowych, drobne sklepiki i kawiarnie.

- Soma Bay – ok. 45km na pd. od Hurghady – bardzo malownicze, wyjątkowe miejsce, słynne z bajecznych, piaszczystych plaż, idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych – kitesurfingu, windsurfingu i 5* hoteli.

- Safaga – ok. 60km na pd. od Hurghady – niewielka miejscowość egipska, w której znaleźć można mały bazar z podstawowymi produktami, drobne sklepiki, kawiarenki, port – idealne miejsce do odpoczynku z dala od zgiełku miasta, ale z dostępem do sportów wodnych, w tym nurkowania na okolicznych wyspach Safadża i Tobia, czy możliwości pływania wokół wraków Salem Express z 1991r czy drewnianego statku z XVIIIw. Jest to także doskonała baza wypadowa na wycieczkę do Luksoru.

- El Gouna – ok. 30km na pn. od Hurghady – sztucznie utworzona, zamknięta miejscowość, której bram strzeże policja turystyczna, nazywana często „egipską Wenecją”, dzięki charakterystycznym lagunom wdzierającym się w głąb lądu i okalającym okoliczne hotele.

 • Marsa Alam – najnowszy z kurortów, oferujący nowe hotele i cudowne, jeszcze niczym nie zniszczone rafy koralowe. To właśnie tutaj najcześciej można spotakć delfiny oraz żółwie w naturalnym środowisku. Hotele w Marsa Alam słyną z bardzo dobrego serwisu, pięknych, piaszczystych szerokich plaż, ale poza atrakcjami hotelu, niestety nie ma nic - brak jakiegokolwiek miasteczka wokół. Jest to za to, doskonałe miejsce do zwiedzania Luksoru.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Czas miejscowy: zmieniany okresowo – z reguły czas Polski +1h (na miesiąc przed zmianą czasu w Polsce na czas zimowy oraz ok. miesiąc przed rozpoczęciem Ramadanu w Egipcie czas zarówno w Polsce, jak i w Egipcie jest taki sam)

Czas przelotu: ok. 3,5 - 4h 

Napięcie: 220V

Ludność: 82,5 mln mieszkańców

Język: arabski – ale bez najmniejszego problemu można się porozumiewać w języku angielskim

Stolica: Kair

Waluta: 1 funt egipski (LE), 1LE=100 piastrów

Wiza: wiza 25$ - jej zakupu dokonuje się po przylocie na lotnisku, w placówkach banku egipskiego. Wyjątek stanowią Sharm El Sheikh oraz Taba, gdzie przy pobytach do 14dni, pod warunkiem nie oddalania się poza wyznaczony zasięg terytorialny, możliwe jest zwolnienie z obowiązku wizowego (wówczas na lotnisku należy poprosić przy odprawie paszportowej o bezpłatą wizę wjazdową tzw. Sinai Olny)

KUCHNIA

W kuchni Egipskiej dominują dania bardzo proste i tanie, ale zarazem dobrze doprawione i smaczne. Do najbardziej znanych potraw należą:

Fool (ful) – pasta z bobu egipskiego, z kminem i mieszanką przypraw arabskich, często podawana w chlebku pita lub w miseczkach na ciepło z kawałkami limonki, ziarenkami gotowanej cieciorki i pietruszką.

Falafel (taamija) – kotleciki ze zmielonej ciecierzycy, z mieszanką przypraw arabskich, kminem, pietruszką, pastą sezamową tahina, sokiem z limonki, smażone na świeżo w głębokim tłuszczu, serwowane z marynowanymi warzywami (pikle) w chlebku pita.

Mahshi – malutkie, zgrabne mini gołąbki nadziewane mieszanką ryżu, podsmażonej cebuli, zielonego koperku i pasty pomidorowej, czasem z mieloną wołowiną, zawijane w liście winogron (mahshi łaranaab), kapusty (mahshi kromb), małe cukinie (mahshi kusa), następnie gotowane w bulionie.

Molichija – zielona, kwaskowata zupa z liści juty.

Koosheri (kusheri) – gotowany lub smażony ryż, makaron, prażona cebulka i soczewica, podawane z 2 rodzajami sosów: jeden na bazie bulionu, limonki, czosnku, a drugi na ostro z pastą pomidorową.

Hamam – gołębie, faszerowane ryżem z wątróbką i pieczone na grillu. Luksusowy i typowo egipski przysmak.

Samosy – nadzienie z mięsa mielonego (wołowego/cielęcego), z pastą pomidorową, cebulą, pietruszką zawijane w cienkie ciasto filo w formie rożków i smażone w głębokim tłuszczu.

Kofta – mięso mielone z baraniny nadziewane na patyki do szaszłyków i pieczone na grillu.

Egipcjanie kochają grillowane mięsa – kurczaki, baraninę oraz ryby. Mają wyśmienite owoce morza. Do każdego zamówionego dania w restauracji, podawane są zestawy egipskich sałatek (mezze) – tahina – pasta sezamowa, baba ganugh – pasta z pieczonego bakłażana, ogórek z pomidorem, pietruszką i sokiem z limonki oraz chleb arabski (duże okrągłe placki, puste w środku - aysz).

Jeśli chodzi o desery do najsłynniejszych należą:

Basboussa – placek z kaszy mannej, mąki pszennej, z orzechami, syropem cukrowym i rodzynkami.

Umm Ali – bardzo słodkie ciasto z bakaliami maczane w ciepłym mleku

Roz bil laban – ryż na mleku na gęsto z rodzynkami

Baklavacieniutkie niteczki ciasta filo zwinięte w gniazdka, polane gęstym syropem cukrowym i wypełnione bakaliami.

Sahlab – mleko z wiókami kokosowymi, bakaliami, gotowane i podawane na ciepło lub zimno w szklance udekorowanej owocami.

Karkade – herbata z kawiatów hibiskusa

Habak - słynna beduińska herbata podawana turystom we wszystkich oazach Synaju. Habak nazywany też Habak Mint ma lekki posmak szałwi i mięty równocześnie. Choć herbata podawana jest z dużą ilością cukru – to zachowuje swój niesamowity aromat i właściwości. Według Beduinów ma dobroczynny wpływ na trawienie, a także właściwości lecznicze i usprawniające pracę układu pokarmowego.

CZY WIESZ, ŻE...

 

 • lecąc do Egiptu możesz odwiedzić zarówno Afrykę, jak i Azję? Granica kontynentów przebiega na Kanale Sueskim.

 • Piramidy w Gizie wcale nie są najstarszymi w Egipcie? Najstarszą piramidą klasyczną, czyli w kształcie ostrosłupa, jest Piramida Czerwona w Dahshur.

 • Dniem wolnym od pracy w Egipcie jest piątek?

 • Aż 96% powierzchni kraju pokrywają pustynie?

 • W Egipcie na dzień dzisiejszy panuje 42% analfabetyzm?

 • Kair nazywany jest „Matką Świata”, zamieszkuje go około 17,6mln ludzi i jest największym miastem Afryki i całego Bliskiego Wschodu?

NAJWAŻNIEJSZE WYCIECZKI FAKULTATYWNE

1. Kair – stolica Egiptu, „Miasto tysiąca minatretów”, jedno z największych miast świata. Podczas wycieczki zwiedza się Muzeum Egipskie ze skarbami starożytności, Piramidy w Gizie oraz Sfinksa, można zobaczyć słynna Cytadelę Mohameda Ali, popłynąć feluką po najdłuższej rzece Ziemi, podziwiając centrum Kairu i jego najbogatszą dzielnicę Zamalek oraz zrobić zakupy na jednym z największych bazarów Khan Chalili. Koszt wycieczki z obiadem to ok. 95usd (wycieczka dostępna z Sharm El Sheikh i Hurghady – odległość do pokonania ok. 500km w 1 stronę a także w wersji samolotem, ale koszt wówczas wzrasta do ok. 270-280usd).

 

2. Luksor kolebka starożytności i obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią starożytną. W programie wycieczki: Dolina Królów, Świątynia Hatszepsut w Deir El – Bahari, nazywana „Świątynią Milionów Lat”, manufaktura alabastru, Kolosy Memnona, przeprawa feluką przez Nil, zwiedzanie największego kompleksu świątynnego – Karnaku. Koszt wycieczki z obiadem to ok. 90usd z Hurghady (ok. 290km) oraz 125usd z Marsa Alam (ok. 330km).

Z Sharm El Sheikh jest możliwość wykupienia tylko wycieczki samolotowej do Luksoru i jest to koszt powyżej 270usd.

 

3. Wyspa Giftunmorska, całodniowa wycieczka jachtem, w trakcie której przewidziane są 2 postoje na snorekling na rafach koralowych, obiad, zejście na wyspę Giftun – czas wolny na odpoczynek, kąpiel, relaks w otoczeniu dziewiczej przyrody. Koszt wycieczki ok. 35usd (w cenie wypożyczenie sprzętu ABC do snoreklingu). Wycieczka dostępna tylko z Hurghady.

 

4. Asuan – wyprawa do najdalej na południe wysuniętego miasta Egiptu, najpiękniej zagospodarowanego, czystego, pięknie położonego. Podczas tej wyprawy czekają na zwiedzających takie atrakcje, jak: Wielka Tama Asuańska oraz Jezioro Nassera, rejs na wyspę File, na której znajduje się świątynia Izydy, przeprawa wokół największej wyspy asuańskiej – Elefantyny, czy wizyta w wiosce nubijskiej. Koszt wycieczki z obiadem ok. 125usd / dziecko ok. 60usd (wycieczka dostępna tylko z Marsa Alam).

 

5. Asuan + Abu Simbel (2dni) – program pierwszego dnia jest identyczny, jak w przypadku wyprawy do Asuanu, z tą różnicą, że wieczorem zwiedzający dostają czas wolny na tradycyjnym, barwnym bazarze. Kolejnego dnia rano, po śniadaniu wyrusza się konwojem do Abu Simbel (ok.300km na pd.) by zwiedzać dwie majestatyczne świątynie skalne zbudowane z XII w. p.n.e. na rozkaz faraona Ramzesa II, mające ukazywać przybyszom z Nubii, potęgę Egiptu. Koszt wycieczki z obiadem ok. 225usd / dziecko ok. 115usd. (wycieczka dostępna tylko z Marsa Alam).

 

6. Rejs po Nilu (2dni) – bajeczna wyprawa do Edfu – zwiedzanie jednej z najlepiej zachowanych świątyń starożytnego Egiptu,a drugiej co do wielkości – świątyni boga Horusa, następnie zaokrętowanie na statku, przeprawa przez śluzę w Esnie i dopłynięcie do Luksoru. Tu program zaczyna się od zwiedzania zespołu świątynnego na Karnaku, gdzie uczestnicy biorą udział w pokazie „światło i dźwięk”. Następnie dorożkami przejeżdża się ulicami dawnej stolicy Egiptu na statek. Po noclegu kontunuuje się zwiedzanie najpiękniejszego miasta Egiptu – Dolina Królowych, Kolosy Memnona, Wyspa Bananowa i Wyspa Krokodyli. Koszt wycieczki ok. 170uds / dziecko ok. 85usd (wycieczka dostępna tylko z Marsa Alam).

 

7. Jerozolima – całodniowa wycieczka do Izraela, obejmująca zwiedzanie najważniejszych dla Chrześcijan miejsc, takich jak: Świątynia Grobu Pańskiego, Via Dolorosa (Droga Krzyżowa), Golgota, Góra Oliwna, następnie przejazd na teren Autonomii Palestyńskiej do Betlejem i zwiedzanie Bazyliki narodzenia Pańskiego ze słynna „Gwiazdą Betlejemską” oraz Kościoła Św. Katarzyny, gdzie przy odrobinie szczęścia można uczesticznyć we mszy św. w języku polskim. W drodze powrotnej kąpiej w Morzu Martwym. Koszt wycieczki ok. 140usd / dziecko 130usd (wycieczka dostępna tylko z Sharm El Sheikh, Dahab lub Taby lub w sersji samolotowej z HRG, ale w znacznie wyższej cenie).

 

8. Petra w Jordanii – całodniowa wyprawa do jedynego i niepowtarzalnego miejsca na Ziemi – znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – miasta wykutego w skale w Petrze. Przejście 17km trasą przez Wąwóz Siq to nie lada wyzwanie, ale monumentalne skały kanionu, w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach miejscami, jak skarbiec Faraona, ulica Fasad, rynek z teatrem rzymskim, grobowce królewskie, sprawiają, że zapominamy o wszystkim co doczesne i przenosimy się w inny świat. Koszt wycieczki ok. 270usd / dziecko ok. 210usd (wycieczka dostępna z Sharm El Sheikh, Dahab oraz Taby, także w wersji samolotowej).

 

9. Góra Mojżesza i Klasztor Świętej Katarzyny – nocna, piesza wspinaczka na Górę Mojżesza – 2285m n.p.m., gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Po nie lada wysiłku związanym z wejściem na szczyt, modlitwie, odpoczynku w oczekiwaniu na wschód słońca, by móc podziwiać niezapomniane widoki, rozpoczyna się droga powrotna w dół, przez Dolinę Cedrową do Klasztoru Św. Katarzyny wzniesionego ok. 530r. p.n.e. Można tu zobaczyć potomek Krzewu Gorejącego, Studnię Mojżesza, relikwie Św. Katarzyny, bizantyjskie mozajki z Viw., zbiór ikon Św. Jana Chrzciciela oraz Matki Boskiej. Koszt wycieczki ok. 40uds / dziecko 27usd (wycieczka dostępna tylko z Sharm El Sheikh, Dahab, Taba)

 

10. Kolorowy Kanion i Blue Hole – całodzienna wyprawa jeepami w pustynię, do serca synaju – Kolorowego Kanionu – trzeciego co do wielkości kanionu na świecie. Po świetnej zabawie związanej z szarżowaniem jeepami po wydmach, czeka nas ok. 2-godzinna, piesza wędrówka dnem kanionu, a po niej relaks na Blue Hole w okoliach Dahabu. Miejsce to słynie przede wszystkim wśród nurków, z bicia rekordów w wolnym schodzeniu pod wodę oraz z malowniczej jaskini na głębokości 60m, jak i cudownych raf koralowych. Koszt wycieczki ok. 60usd / dziecko 35usd (wycieczka dostępna tylko z Sharm El Sheikh,z Dahabu oraz z Taby – wymagane jest posiadanie w paszporcie wizy egipskiej za 25$).

 

11. Wyspa Tiran oraz wyprawa do Parku Narodowego Ras Mohamed - wycieczki morskie, całodniowe. Wypływa się statkiem z portu w Sharm El Sheikh i cały dzień spędza się na łodzi. Są zawsze przewidziane 3 postoje na 3 różnych rafach na snorekling (pływanie z maską, rurką, płetwami) lub nurkowanie (wówczas 2 zejścia intro 1:1 z instruktorem), obiad. Koszt wycieczki ok. 45usd za pływanie ze sprzętem ABC oraz ok. 75usd na nurkowanie z akwalungiem. (wycieczka dostępna tylko z Sharm El Sheikh i w przypadku Ras Mohammed wymagana jest wiza egipska za 25$ w paszporcie).

 

Poza kluczowymi wycieczkami wymienionymi powyżej, praktycznie w każdym kurorcie oferowane są wyprawy jeepami, różnego rodzaju safarii, quady, wieczory beduińskie, wycieczki morskie, seascope (łódź podwodna), kursy nurkowania...i wiele wiele innych.

Każdy znajdzie coś dla siebie.

KOMU POLECAMY: 

 • amatorom sportów wodnych – kitesurfingu, windsurfingu, nurkowania – Sharm, Soma Bay, El Gouna, Dahab;

 • pasjonatom historii starożytnej,

 • rodzinom z dziećmi – każda miejscowość oferuje świetnie rozwinięte hotele resortowe, z atarakcjami dla najmłodszych, aquaparkami, kompleksami basenowymi;

 • ludziom starszym, pragnącym odpocząć w ciszy, spokoju, ale w otoczeniu bujnych ogrodów, zawsze gorącego słońca i ciepłego morza;

 • ciekawskim, którzy chcieliby poznać zupełnie inną kulturę od naszej, skosztować innej kuchni, poznać zwyczaje tubylców, zwiedzić kraj, tak odmienny od naszej europejskiej codzienności.